Connect with us

Sporti

U-13/ Skënderbeu hap fals në shtëpi, barazon me Dinamon!

U-13 Skënderbeu – U-13 Dinamo 0-0

Në kampionatin kombëtar të superligës për javën e 4-t Skënderbeu nuk shkoi më shumë se një barazim ndaj Dinamos, në ndeshjen e djeshme të luajtur në aneksin e stadiumit “Skënderbeu”.

Pavarësisht rasteve të korçarëve të vegjël krejt takimi është mbyllur në barazimin pa gola dhe si Skënderbeu U-13, por edhe Dinamo U-13 nuk ndanë më shumë se nga 1 pikë.

Me këtë pikë të fituar Skënderbeu renditet pas katër javëve të para në vendin e 8-të me 4 pikë, 1 fitore, 1 barazim dhe 2 humbje.

Nga ana tjetër Dinamo ka një pikë më shumë, 5 pikë dhe renditet në vendin e 5-të.

Duket se ky sezon nuk ka nisur ashtu siç duhet për Skënderbeun U-13, ku priten rezultate edhe më të mira në këtë sezon.

Suksese “ujqërve” të vegjël!

REDAKTUAR nga:

“KORÇA BOOM”

Continue Reading

Sporti

Jorgo Pëllumbi, ” i harruari” i kombëtares

Në qoftë se ka Korça një futbollist të talentuar dhe tashmë mjaft cilësor krahas të tjerëve, është edhe Jorgo Pëllumbi, futbollisti që ka kaluar të gjitha shkallët e karrierës me ekipet tona kombëtare dhe tashmë vazhdon aventurën me ekipin e Debreçenit.

Por vallë pse është harruar nga Silvinjo?!

Duhet të jetë qoftë edhe në fazat seleksionuse kur përgatit ekipin kombëtar. Një djalë shumë punëtor, pa fjalë dhe një profesionist i vërtetë që ka treguar se është një nga më të mirët e futbollit tonë në repartin e mbrojtjes.

Jo vetëm kaq, por ai është një lojtar me një vazhdimësi, që për asnjë moment nuk ka qëndruar jashtë fushave dhe disa herë ka hyrë në merkato për të kaluar tek ekipe cilësore. Mos vallë ka ardhur momenti që edhe për të të ketë një sy nga ana e Silvinjos?!

Sporti

Vllaznia mposht 2-0 Bylisin/ Në orën 20:00 Elbasani-Egnatia dhe Teuta-Dinamo

Vllaznia ka siguruar tre pikë të arta në shtëpi përballë Bylisit duke fituar 2-0 për të tentuar një arrati të vogël në kryesimin e Superiores.

Shkodranët diktuan ritmin e tyre në ndeshje, duke qenë vazhdimisht pranë zonës kundërshtare derisa gjetën golin me anë të Stojanoviç në fillimin e fraksionit të dytë të lojës. Pastaj ata shpërdoruan mundësi të mira për të shënuar përsëri në portën kundërshtare, teksa ballshiotët shfaqeshin pak të rrezikshëm para Qarrit.

Megjithatë, ata mund të ktheheshin në ndeshje nga një penallti e akorduar me VAR, i cili më parë kishte anuluar një të tillë për shkodranët. Por Ruçi gaboi me “Panenka”, duke i dhënë frymëmarrje vendasve, të cilët më pas gjetën golin e dytë me Balajn dhe siguruan tre pikët.

Në orën 20:00 startojnë edhe dy ndeshjet e fundit të javës së 10-të, teksa Elbasani pret në shtëpi Egnatian dhe Teuta pret në Durrës, Dinamon. Pas përfundimit të këtyre dy ndeshjeve do të shikojmë edhe më qartë renditjen e superligës në 6-të javë të plota.

Kategoria 2

Devolli ndahet në barazimin 2-2 në Cërrik/ Ja rezultatet e javës së parë!

Kanë përfunduar pak momente më parë 5 ndeshjet e javës së parë të kategorisë së dytë për Grupin B, teksa sot luante edhe Devolli, skuadër që nuk shkoi më shumë se barazimi në Cërrik.

2-2 kanë barazuar devollinjtë në transfertë, në një ndeshje që në fakt duhet ta kishin fituar, pasi qysh në start humbën edhe një 11-metërsh.

Më pas do të ishin vendasit që do të shënonin të parët golin e avantazhit, ndërkohë që Devolli gjen forca dhe shënon dy herë në harkun kohor të dy minutave. Ivani dhe Ibrahim kthyhen rezultatin 1-2 në favor të Devollit. Në minutën e 68-të Turbina barazon shifrat në 2-2 dhe me këtë barazim mbyllet edhe krejt ndeshja.

Në këtë mënyrë devollinjtë e nisin me një pikë në transfertë në fushën e vështirë të Turbinës, ndërkohë që në fakt nga loja që zhvilluan duhet ta kishin fituar këtë takim.

Rezultatet e javës së parë

Luftëtari – Tomori 1-0 (Vucaj 59′)

Memaliaj – Shkumbini 0-3 (Mustafaj 22′, Camara 49′, Matushi AG 59′)

Këlcyra – Oriku 0-2 (Shkreli 13′, 26′)

Turbina – Devolli 2-2 (Ismailaj 37′, Ranxha 68′ / Ivani 44′, Ibrahim 45′)

Butrinti – Delvina 2-1 (Tafa 47′, Llana 83′ / Arroyo 86′)

Sporti

Dy anët e medaljes për futbollistët e huaj në fushën e lojës

Komiteti Ekzekutiv i FSHF ka marrë disa vendime në lidhje me futbollistët e huaj. Kështu për superligën do të këtë një numër prej 7 të tillësh nga 5 që ishte aktivizimi i të huajve dhe sezonin e ardhshëm nuk do të ketë limit. Kjo në një farë mase sipas specialistëve që punojnë me akademitë, sjell dëm pasi u mbyll rrugën për të ecur para.

Por a është kështu? Në një këndvështrim tjetër mund të thuhet se është treg dhe konkurrencë dhe kjo mund të nxisë akademitë të rrisin nivelin dhe të nxjerrin futbollistë cilësorë, të cilët të konkurrojnë me të huajt. Nga ana tjetër ekipet kanë mundësinë dhe shanset të rrisin nivelin e ekipeve të tyre, ku mund të gjëjnë futbollistë që nesër të jenë edhe pjesë e tregut për merkato.

Kështu rriten edhe të ardhurat, pasi po të shohësh më shumë në merkato janë futbollistët e huaj, që vijnë në Shqipëri dhe më pas kalojnë në ekipe jashtë vendit.

Pra janë dy anë të një medaljeje që realisht do të kenë ndikim në zhvillimin e futbollit.

Kategoria 1

Liqenorët kalojnë momentin e vështirë, Pogradeci i largohet fundit

Pogradeci ka mundur të marrë një fitore në limitin e kohës këtë javë duke mundur Erzenin, ekipin e vendit të fundit vetëm në minutën e tretë të shtesës. Duhet thënë se goli i shënuar ka vlera të mëdha edhe pse në këtë takim kanë prodhuar lojë, kanë shpërdoruar raste, por në fund është sulmuesi Pandiç që u jep fitoren e munguar pogradecarëve.

Liqenorët janë ankuar në ndeshjet e kaluara edhe për gjykimin, çka sipas tyre u ka mohuar edhe fitoret. Ama këtë herë duket se gjithçka e zgjidhën vetë, në fushën e lojës.

Pas ndeshjes trajneri Samuel Nikaj është shprehur entuziast për të tijtë. Në deklaratën e tij ai thekson: “Të ishin zgjidhur më shpejt situatat e lojës, pasi mundësitë ishin të mëdha, raste të shumta kemi patur, por kemi ndeshur edhe me pak ngarkesë psikologjike. Mendoj se kjo fitore do të na japë mundësinë e qetësisë. Unë kam besuar tek ekipi.”

Sporti

SKËNDERBEU, fitorja ndaj Laçit erdhi në kohën e duhur!

7 pikë pas 6 javëve të para për Skënderbeun dhe duket se kjo fitore e mbrëmshme ndaj kurbinasve erdhi vërtet në momentin dhe në kohën e duhur. Mbrëmë në stadiumin “Skënderbeu”, bardhekuqtë thyhen edhe tersin ndaj kurbinasve, pasi kishin 6 vite që nuk e mundnin Laçin në stadiumin juglindor.

Një fitore me zemër në dorë arriti skuadra e Gvozdenoviç, ndërkohë që pas 3 pikëshit edhe njëshi i stolit bardhekuq ka marrë frymë lirisht, sepse Skënderbeu la pas krahëve ato rezultate negative.

Në fakt përpara takimit kemi theksuar se edhe një vit më parë Skënderbeu kthesën e bëri në javën e 6-të dhe dje ishte java e 6-të ku Skënderbeu u kthye sërish te fitorja.

“Fitore me zemër në dorë,” – ka deklaruar trajneri Ivan Gvozdenoviç, ndërkohë që për të dhe gjithë futbollistët erdhi në kohën e duhur. Skënderbeu dje kishte presionin psikologjik kundër për shkak të mungesës së rezultateve dhe sigurisht që pas barazimit të gjithë lojtarët ditën të reagonin, duke shënuar edhe golin e fitore.

Tashmë Skënderbeu qetësisht është në kuotën e 7 pikëve dhe dita e sotme edhe krejtësisht pushim, për të filluar nesër sërish të mendohet oër javën anti-Tirana, ku do të jetë një transfertë e vështirë, por fitorja e fundit ktheu dhe qetësinë dhe rriti moralin e ekipit.

Suksese Skënderbe!

Sport Bote

Mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s do të zhvillohet të martën më 24 shtator në Pragë

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s do të mbajë mbledhjen e radhës në Pragë, Çeki, të martën më 24 shtator 2024 nga ora 14:00 deri në orën 17:00.

Dean Liço dhe Igdir pas pak për të rimarrë kreun në kategorinë e parë turke

Në orën 15:00 starton ndeshja e kategorisë së parë turke mes Keciorengucu dhe Igdir dhe ka interes pasi me skuadrën turke të Igdir luan edhe korçari Dean Liço. Madje në këto momente janë bërë zyrtare dhe formacioni, ku Deani është në 11-shin e fillimit.

Skuadra turke e Igdir pas 5-së javëve të luajtura dhe përpara javës së 6-të, renditet në vendin e 4-ër në kateogorinë e parë turke, por diferenca me vendin e parë është vetëm 2 pikë.

Me një fitore sot Igdir kërkon të rimarrë kreun e kategorisë së parë, ndërkohë që Dean Liço me numrin 80 do të luajë nga fillimi si në të gjitha ndeshjet e deritanishme.

Pritet që Liço të bëjë një tjetër paraqitje të mirë dhe pse jo edhe të shënojë për tu rikthyer edhe ai te goli.

Suksese pas pak korçarit Dean Liço!

Kategoria 2

Një urim për Devollin dhe Maliqin sot

Sot fillon zyrtarisht edhe gara për kategorinë e dytë. Janë dy ekipe të prefekturës së Korçës që marrin pjesë në grupin B. Pikërisht Devolli dhe Maliqi, për të cilët gjejmë rastin t’i urojmë që të jenë sa më të suksesshëm në realizimin e objektivave të tyre që të paktën është thënë se do të jenë madhore.

Ekipi maliqar do të presë edhe një javë për të zbritur në fushë, pasi sipas kalendarit është pushim. Ndërkohë që Devolli do të “vërshojë” drejt Turbinës në një ndeshje transferte në Cërrik. Një takim që pritet me interes për të parë se në çfarë forme dhe mundësish është ekipi i devollinjve, një ekip me investime dhe me një punë mjaft të madhe, të bërë gjatë kësaj periudhe.

Urime dy trajnerëve Trifon Meraku të devollinjve dhe Egli Malësija të maliqarëve.

Sporti

Lucho Vásques, ai që bëri “heroin” e fitores

Kishte prezantimin e tij të parë si titullar në mbrojtjen e korçarëve, qendërmbrojtësi Lucho Vásques. Në fakt e filloi me Dinamon, por nuk e përfundoi. Këtë ndeshje ndaj Laçit tregoi se korçarët kanë fituar tani një qendërmbrojtës shtatlartë që nuk ka çeduar për asnjë rast të lojës.

Ai gjithashtu është edhe lojtari i pikës kulmore të këtij takimi kur ka shënuar golin e parë të korçarëve. I ndodhur atje, në vendin e duhur në minutën e 20-të shënon për t’i dhënë korçarëve mundësinë e fitimit të tre pikëve.

Madje edhe trajneri Gvozdenoviç ka folur mjaft mirë dhe ishte i kënaqur me atë që ka treguar në fushën e lojës.