Shënues: Prengaj 46’, 73’ / Rashica 38’ (11-m)

TIRANA: Selmani, Mici (Ndreca 46’), Dembele, Kola, Haxhiu (Gjumsi 46’), Soler (Meta 43’), Jonuzi, Ismajli, Abah (Isuf 85’), Jarmouni (Bajroviç 71’) Prengaj. Trajner: Bledi Shkëmbi.

SKËNDERBEU: Alia, Vasquez (Randi 56’), Prençi, Vangjeli (Doka 78’), Gerco, Janaqi (Krasniqi 78’), Merlim (Pecani 46’), Rabiu, Nikaj, Bismark, Rashica (Çuçka 85’). Trajner: Ivan Gvozdenoviç.

Gjyqtar: Enea Jorgji

Karton i verdhë: Ismajli, Gjumsi, Jonuzi / Bismark, Krasniqi, Alia

Minutat e para nisin mirë për Tiranën që shikon më shumë nga sulmi, pasi kërkon ta zgjidhë golin që në minutat e para. Mbrojtja e Skënderbeut është vënë disa herë në alarm, ndërkohë që në 10 minutat e para, janë 2-3 zbritje të rrezikshme, por pa arritur që bardheblutë ta dërgojnë topin në kuadrat.

Ardit Nikaj ka mundësinë e mirë në fillim ku shërben në sulm për Merlim, por që shtyhet nga një mbrojtës i Tiranës brenda zonës, loja vazhdon.

Në të 12-ën minutë është Tirana që ka rastin e parë të pastër. Haxhiu gjuan rezikshëm me një dhe topi përfundon mbi tranversë.

Nga minuta e 15-të deri te e 20-të mungojnë rastet dhe loja bie paksa në qetësi, ndërkohë që Tirana duket se përpiqet më shumë për të shkuar në zonën e Skënderbeut.

Në të 22-ën minutë janë bardhekuqtë që me anë të Ardit Nikaj provon nga larg, por topi përfundon mbi tranversë.

Bismark në të 26-ën minutë nuk përfiton ta devijojë topin në kuadrat, por jashtë. E 30-ta minuta do të sillte jo një, por dy raste të pastra për Tiranën. Abah dhe Prengaj për pak sa nuk shënojnë, por është Marko Alia shpëtimtari në të dy momente, duke lënë të paprekur portën e tij.

Në të 38-ën minutë do të vinte edhe minuta e Skënderbeut, Rashica pengohet në zonë dhe është gjyqtari Enea Jorgji që pasi shkon në VAR tregon dorën te pika e bardhë dhe penallti. Gjuan saktë nga pika e bardhë Rashica dhe 0-1 për Skënderbeun në “Air Albania”.

Pjesa e dytë nis direkt me gol për Tiranën që barazon rezultatin. Pa nisur mirë 45 minutëshi i dytë është Prengaj për Tiranën që përfiton nga një vendosje e gabuar e bardhekuqve në zonë, gjuan diagonal dhe e dërgon topin në kuadrat. Tashmë shifrat barazohen në 1-1.

Pas shënimit të golit nga Tirana, Skënderbeu reagon moment pas momenti dhe në të 60ën për pak sa nuk barazon rezultatin. Është Rashica që bën spektakël me topin shkon në zonë gjuan dhe maja e këmbës së portierit Selmani shpëton Tiranën. Rast ideal për Skënderbeun.

Tirana gabon në të 69-ën minutë dhe atje Selmanit i ikën topi nga këmba pasi ja kthen një shok skuadre. Te vija fatale e kap “gardiani” që gaboi dhe rikuperoi. Për pak sa Skënderbeu nuk shënon.

Në të 73-ën minutë është Tirana që shënon edhe të dytin. Sërish një gabim në mbrojtjen e Skënderbeut dhe është Prengaj që gjuan dhe 2-1 për Tiranën.

Skënderbeu përpiqet pas golit të Tiranës që të reagojë, por në të 84-ën minutë do të vinte një rast i mirë, ku as Rashica dhe as Bismark nuk arrijnë ta devijojnë topin në kuadrat pas goditjes së këndit.

Në minutën e fundit Skënderbeu pretendon për 11-metërsh por asgjë për gjyqtarin dhe loja vazhdon, ndërkohë që as 6-të minutat shtesë nuk sjellin gold he përfundimisht Skënderbeu mundet 2-1 në Tiranë.

Minutat dhe rastet e pjesës së parë

7’ – Një rast i mirë për Skëndereun. Është Ardit Nikaj që futet bukur nga e djathta e sulmit shërben në zonë për Juri Merlim, por braziliani rrëzohet në momentin e fundit dhe nuk arrin ta dërgojë topin në kuadrat.

12’ – Ismajli jep një asis në zonë për Haxhiu që lëshon një rpedhë me një dhe fatmirësisht topi mbi kuadrat. Shpëton porta e Skënderbeut. Rasti më i mirë i Tiranës.

22’ – Ardit Nikaj provon nga jashtë zone, por topi përfundon mbi kuadratin e portës tiranase.

26’ – Zbritje e rezikshme për Skënderbeun. Është Bismark që ndodhet brenda zonës dhe nuk arrin ta devijojë topin në kuadratin e portës së Selmanit.

30’ – Raste të shkëlqyera goli për Tiranën dhe është Marko Alia shpëtimtar. Në rastin e parë Prengaj gjuan grushton Alia dhe po të njëjtën gjë bën portieri i Skënderbeut, që shpëton portën pas gjuajtjes së Abah. Porta e Skënderbeut në këtë mënyrë ka emrin Marko Alia.

38’ – Moment i diskutuar pengimi për Rashicën në zonën e Tiranës dhe Enea Jorgji shkon në VAR. Pasi e shikon për 2 minuta kthehet në fushë i heq të verdhën Rashicës që i dha për stimulim dhe tregon dorën te pika e bardhë. Gjuan po Rashica dhe 1-0 për Skënderbeun.

Minutat dhe rastet e pjesës së dytë

46’ – Pa filluar mirë pjesa e dytë Tirana shënon. Është Prengaj për vendasit që përfiton në hyrje të zonës, gjuan dhe topi prehet në rrjetë. Rezultati shkon në 1-1.

60’ – Rast ideal për Skënderbeun për të shënuar golin e dytë. Rashica ecën bukur me topin në krahun e majtë për 30 metra, kalon dhe dy futbollistë të Tiranës, gjuan me të djathtën dhe maja e këmbës së portierit Selmani shpëton Tiranën nga pësimi i golit.

69’ – Gabon portieri Selmani i Tiranës. Pas kthimit të topit të një mbrojtësi Selmanit i ikën topi nga këmba dhe te vija fatale arrin që ta kapë. Shpëton porta e Tiranës.

73’ – Është Tirana që shënon edhe golin e dytë duke përmbysur shifrat e pjesës së parë. Prengaj sërish protagonist teksa shënon golin e avantazhit duke shtangur bardhekuqtë në momentin e tyre më të mirë.

84’ – Skënderbeu për pak sa nuk barazon. Pas një goditjeje nga këndi topi në zonë dhe as Bismark dhe as Rashica nuk arritën ta dërgojnë topin në kuadrat.

90’ – Skënderbeu pretendon për 11-metërsh në minutën e fundit me anë të Krasniqi, por gjyqtari Enea Jorgji vazhdon lojën.

REDAKTUAR nga:

“KORÇA BOOM”

Continue Reading

Sporti

Axhenda e javës së 8-të/ Ja kur luhet Skënderbeu-Egnatia. Të gjitha ndeshjet këtë javë në një orë

Kategoria Superiore do të rikthehet ditën e premte, me Dinamo-Laçi që do të ngrejë siparin e javës së tetë. Kjo sfidë do të startojë në orën 19:00, ndërkohë që fundjava do të pasojë me 4 duelet e tjera.

Interesant është fakti se të gjitha duelet në këtë javë do të luhen në orën 19:00.

Ditën e shtunë luhen dy duelet Partizani-Bylis dhe Skënderbeu-Egnatia. Java do të mbyllet ditën e dielë me përballjet, Teuta-Tirana dhe Vllaznia-Elbasani.

Maliqi e bën sefte me fitore ndaj Luftëtarit/ Devolli vetëm 1 pikë me Butrintin

Është luajtur sot java e dytë e kategorisë së dytë për Grupin B, ku padyshim bie në sy fitorja qysh në start e Maliqit, skuadër që ka mposhtur pretendentët e këtij grupi Luftëtarin me rezultatin 1-0.

Ishte ndeshja e parë e maliqarëve në këtë sezon, për shkak se ne javën e parë e kishin pushim dhe ishte një start si jo më mirë për skuadrën e Maliqit që duket se është ndryshe në këtë sezon.

Në ndeshjen tjetër në Bilisht, devollinjtë nuk shkuan më shumë se barazimi 0-0 me Butrintin, skuadër e fortë, por që në bazë të lojës që u zhvillua sot në Devoll, vendasit duhet ta kishin fituar këtë ndeshje.

Po sot janë luajtur edhe ndeshjet e tjera të Grupin B, ndërkohë që ju sjellim rezultatet dhe renditjen pas dy javëve të para:

Sporti

Ja ku jemi pas javës së 7-të/ Rezultatet përfundimtare dhe renditja!

Java e 7-të e kampionatit “Abissnet Superiore” u mbyll mbrëmjen e sotme me ndeshjen Tirana – Skënderbeu.

Në stadiumin “Air Albania” bardheblutë morën fitoren e parë të sezonit, pasi triumfuan 2-1.

Po sot u luajt edhe ndeshja Bylis – AF Elbasani, në orën 16:00. AF Elbasani fitoi në stadiumin “Adush Muça” me rezultatin minimal 1-0.

Të shtunën u zhvilluan dy takime të tjera të javës së 7-të. Teuta u rikthye te fitorja pasi mundi Laçin 1-0.

Dinamo City mori një fitore shumë të rëndësishme në “Elbasan Arena” ndaj Vllaznisë me rezultatin 2-1.

Partizani fitoi të premten supersfidën e javës ndaj Egnatias. Të kuqtë triumfuan 0-2 në “Egnatia Arena”.

Sporti

U mposht nga Tirana, Ivan Gvozdenoviç: Përgjegjësitë i marr unë, urime kundërshtarit

Tirana dhe Skënderbeu kanë luajtur mbrëmjen e sotme sfidën e vlefshme për javën e 7-të të “Abissnet Superiore”. Ndeshja e zhvilluar në stadiumin “Air Albania”, përfundoi 2-1 në favor të bardhebluve. Pas kësaj sfide ka folur trajneri i korçarëve, Ivan Gvozdenoviç.

“Në 15 minutat e para kishim problem midis linjave për shkak të lojtarëve të Tiranës. Shënuam golin e parë, ishim në ekuilibër dhe mendoj se ishim skuadra më e mirë. Goli i parë i Tiranës ishte naivitet i yni.

Prengaj gjuan me të djathtën dhe luan në krahun e majtë, pra e kundërta. Vjen goli shumë i shpejtë dhe përsëri goli i dytë, njësoj si i pari dhe u vendos ndeshja. Është përgjegjësia ime, uroj Tiranën për fitoren. Vitin e kaluar ishim më mirë në transferta se në Korçë. Ndërsa këtë sezon është e kundërta, nuk e di ç’ndikon, psikologjia apo diçka tjetër.

Goli i parë ishte gabim i yni, pasi mund ta ndalonim me dy lojtarë Prengajn. Edhe te goli i dytë ishte naivitet, sepse Bismark ishte në kundërsulm dhe skuadra u hap e gjitha.

Jam trajner që dua të bëj futboll të bukur dhe ofensiv. Këtë vit jemi më të pjekur dhe kemi eksperiencë. Unë dua që të luajmë bukur, por më të bukura janë pikët.”, tha Gvozdenoviç.

Sporti

Bledi Shkëmbi: Dominuam, lojtarët e dinin që sot duhet të bënin diçka më shumë

Tirana dhe Skënderbeu kanë luajtur mbrëmjen e sotme sfidën e vlefshme për javën e 7-të të “Abissnet Superiore”. Ndeshja e zhvilluar në stadiumin “Air Albania”, përfundoi 2-1 në favor të bardhebluve. Pas kësaj sfide ka folur trajneri i Tiranës, Bledi Shkëmbi.

“Dominuam edhe në pjesën e parë. Penalltia ishte një gabim individual i lojtarit tonë. Më vjen mirë edhe për ndërrimet dhe që ja dolëm të përmbysnin rezultatin. E shënuam shumë shpejt golin e barazimit dhe na rregulloi anën psikologjike. Lojtarët e kuptuan që kjo ishte ndeshje ku duhej të bënim diçka më tepër.

Ne e dinim që të dy lojtarët e krahut të Skënderbeut do na vinin në vështirësi duke ditur shpejtësinë. U munduam të përshtateshim. Pashë Prengën që në ato situata bëri mjaft mirë, ashtu si në stërvitje. Me armën e tij më të fortë ia doli që të shënonte. I është dhënë shansi Gjumit dhe sot vendosa që të ishte ai në vend të Isuf”, – tha Shkëmbi.

Sporti

Tirana barazon shpejt në startin e pjesës së dytë…

Tirana-Skënderbeu 1-1

Shënues: Prengaj 46’ / Rashica 38’ (11-m)

TIRANA: Selmani, Mici (Ndreca 46’), Dembele, Kola, Haxhiu (Gjumsi 46’), Soler (Meta 43’), Jonuzi, Ismajli, Abah, Jarmouni, Prengaj. Trajner: Bledi Shkëmbi.

SKËNDERBEU: Alia, Vasquez, Prençi, Vangjeli, Gerco, Janaqi, Merlim (Pecani 46’), Rabiu, Nikaj, Bismark, Rashica. Trajner: Ivan Gvozdenoviç.

Karton i verdhë: Bismark

Sporti

HT “Ujqërit” kryesojnë ndaj Tiranës/ Mbyllet pjesa e parë me GOOOOOOL për Skënderbeun!

Tirana-Skënderbeu 0-1

Shënues: Rashica 38’ (11-m)

TIRANA: Selmani, Mici, Dembele, Kola, Haxhiu, Soler (Meta 43’), Jonuzi, Ismajli, Abah, Jarmouni, Prengaj. Trajner: Bledi Shkëmbi.

SKËNDERBEU: Alia, Vasquez, Prençi, Vangjeli, Gerco, Janaqi, Merlim, Rabiu, Nikaj, Bismark, Rashica. Trajner: Ivan Gvozdenoviç.

38’ – Moment i diskutuar pengimi për Rashicën në zonën e Tiranës dhe Enea Jorgji shkon në VAR. Pasi e shikon për 2 minuta kthehet në fushë i heq të verdhën Rashicës që i dha për stimuli dhe tregon dorën te pika e bardhë. Gjuan po Rashica dhe 1-0 për Skënderbeun.

Sporti

22 minuta lojë në “Air Albania”/ Ja çfarë ka ndodhur në Tirana-Skënderbeu!

Tirana-Skënderbeu 0-0

TIRANA: Selmani, Mici, Dembele, Kola, Haxhiu, Soler, Jonuzi, Ismajli, Abah, Jarmouni, Prengaj. Trajner: Bledi Shkëmbi.

22 minuta lojw dhe 0-0.

Sporti

Shikoni çfarë po ndodh në “Air Albania” në këto momente/ Tirana-Skënderbeu në orën 19:00

Do ende kohë që të startojë ndeshja mes Tiranës dhe Skënderbeut, takim që përmbyll javën e 7-të të superligës.

Ndërkohë që skuadrat ndodhen në fushën e blertë të “Air Albania” duke kryer nxemjen e zakonshme, ne po sjellim një album fotografik nga atmosfera në këto momente në stadium.

Suksese Skënderbeut sonte!

Sporti

Dalin formacionet zyrtare/ Ja si do të luajnë Tirana dhe Skënderbeu!

Kanë dalë tashmë formacionet zyrtare të të dy skuadrave që do të startojnë ndeshjen mes tyre në orën 19:00 në “Air Albania”.

Trajnerët Bledi Shkëmbi i Tiranës dhe Ivan Gvozdenoviç i Skënderbeut, kanë vendosur për 11-shet që do të zbresin në fushë nga starti.

Portali ynë ju sjell në këto momente formacionet e të dy ekipeve, ndërkohë që starti Tirana-Skënderbeu do të jetë në orën 19:00: