Connect with us

Sporti

Klubi i egnatias promovon ndeshjen e sotme në korçë

Vetëm pak minuta më parë ka qenë faqja zyrtare e KF Egnatias që ka promovuar ndeshjen e orës 17:00 që do të luhet në stadiumin “Skënderbeu”.Është fotoja më poshtë që klubi rrogozhinas sjell për tifozët e qytetit të vet, ndërkohë që nuk është se priten tifozë rrogozhinas që të udhëtojnë drejt Korçës. Të vetmit që do të jenë në stadium, do të jenë të afërm të skuadrës që do të vendosen në tribunën qëndrore.Kujtojmë që Egnatia kryeson superligën shqiptare me 19 pikë, ndërkohë që Skënderbeu ndodhet në vendin e 7-të me 12 pikë.Një përballje vërtet e fortë sot në stadiumin “Skënderbeu”, teksa edhe miqtë do të kërkojnë të mos dalin pa gjë, aq më tepër që kryesojnë, ndërkohë që nga ana tjetër do të gjejnë Skënderbeun që i duhen pikët më shumë se kurrë më parë.

Continue Reading

Sporti

UEFA Development U-15 për vajza/ Shqipëria luan ndeshjen e parë ndaj Kosovës

Janë zhvilluar këtë të hënë ndeshjet e para të turneut “UEFA development” U-15 për vajza, që organizohet nga FSHF në datat 30 shtator – 5 tetor me pjesëmarrjen e Shqipërisë, Kosovës, Estonisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Shqipëria U-15 luajti takimin e parë ndaj Kosovës dhe u mposht me shifrat 5-3.

Trajnerja Daniela Kodra hodhi në fushë këtë formacion startues: Ambra Reshiti (GK), Anita Boqaj (C), Reiana Jahelezi, Medina Haka, Elda Ahmeti, Laureta Dautaj, Aldisa Kronaj, Caroline Ëintz, Agnesa Mehmeti, Ava Hyseni, Adela Thaqi.

Pjesa e parë nisi shumë mirë për kombëtaren shqiptare, teksa Ava Hyseni kaloi në avantazh Shqipërinë në minutën e 7-të përmes një super goli nga goditja e dënimit, duke e dërguar topin drejt e në rrjetë. Epërsia zgjat tre minuta, pasi Kosova barazon shpejt rezultatin e ndeshjes, duke i çuar shifrat në 1-1.

Në minutën e 21-të Aldisa Kronaj dyfishon rezultatin për vajzat kuqezi, me një goditje nga jashtë zone, me topin që prek traversën dhe kalon vijën fatale. Festë në pankinën shqiptare. 7 minuta më vonë vjen edhe goli i tretë për Shqipërinë. Reiana Jahelezi realizoi nga distanca një tjetër super gol, me portieren kosovare që nuk e priti dot. Kosova shkurtoi rezultatin në minutën e 42-të, duke i çuar shifrat në 3-2. Pjesa e parë mbyllet me këtë rezultat.

Në fraksionin e dytë, Kosova përmbys rezultatin duke shënuar tre gola. Fillimisht Verona Kadaj barazoi rezultatin në minuten e 61-të, ndërsa Kuci e Mehmeti realizuan golat e fitores për Kosovën. Ndeshja mbyllet me rezultatin 5-3 për Kosovën.

Në ndeshjen tjetër të grupit të luajtur paraditen e sotme në “Shtëpinë e Futbollit”, Estonia mundi Maqedoninë e Veriut me rezultatin 3-1

Ndeshjet e dyta të këtij turneu do të luhen me 2 tetor po në “Shtëpinë e Futbollit”. Shqipëria do të përballet me Estoninë në ora 15:00, ndërsa Maqedonia e Veriut do të luajë ndaj Kosovës në ora 11:00.

Më poshtë edhe kalendari i turneut dhe rezultatet:

Ndeshjet e para (30 shtator)

Maqedoni e Veriut – Estoni 1-3

Shqipëri – Kosovë 3-5

Ndeshjet e dyta  (2 tetor)

Maqedoni e Veriut – Kosovë, ora 11:00 “Shtëpia e Futbollit”

Shqipëri – Estoni, ora 15:00, “Shtëpia e Futbollit”

Ndeshjet e treta (5 tetor )

Estoni – Kosovë, ora 11:00 “Shtëpia e Futbollit”

Shqipëri – Maqedoni e Veriut, ora 15:00, “Shtëpia e Futbollit”

REDAKTUAR nga:

“KORÇA BOOM”

Super Liga

Gvozdenoviç e “shkarkon” humbjen tek…

Pas ndeshjes së mbrëmshme kundër Tiranës në “Air Albania”, trajneri Ivan Gvozdenoviç i ka bërë një analizë këtij takimi, por fjalia që të bën përshtypje lidhet me atë që ai ka deklaruar në lidhje me veten e tij: “Është përgjegjësia ime.”

E paqartë në lidhje me se dhe përse, por nga sa kuptohet kjo lidhet me atë se ekipi ka pësuar dy gola që trajneri i quan edhe gola naivë. Gjithsesi duket se përsëritet ajo që është vëne re me pësime të golave të tillë sipas trajnerit.

Të evidentosh është njëra anë, ana tjetër lidhet me faktin se masat janë ato që eleminojnë. Do të jetë Gvozdenoviç në ndeshjet e radhës që do të ndryshojë këtë moment që është evidentiar nga vetë ai.

“KORÇA BOOM

Sporti

NDESHJA e mbrëmshme Tirana-Skënderbeu/ Korçarëve u mungon 1 penallti

Një ndeshje e dobët ishte ajo e djeshmja përsa i përket gjykimit nga kryesori Enea Jorgji dhe ndihmësit e tij. Një paraqitje për mbetje në klasë, pasi kryesori, më i mirë i Shqipërisë nuk kupton një penallti pesë metra larg, për të mos folur për raste të tjera që kompromentojnë edhe asistentët e tij.

Dje në sistemin VAR ishin Kreshnik Bajramaj dhe Kreshnik Cjapi.

MINUTA E 18-të: Haxhiu niset me shpejtësi drejt zonës kundërshtare, ndërhyrje vendimtare e Vangjelit, i cili shpëton skuadrën e tij. Lojë e rregullt, pasi Vangjeli heq pastër topin dhe nuk ka penallti.

MINUTAT 34′-38′: Rashica rrëzohet në zonë pas një depërtimi nga e majta. Enea Jorgji i tregon kartonin e verdhë për simulim sulmuesit, por më pas ai ftohet të shohë pamjet me VAR për një kontakt me Haxhiun. Kryesori sheh pamjet në ekran dhe në fund ndryshon mendimin, duke dhënë penallti e hequr kartonin e verdhë. Gabim i Jorgjit që në fillim edhe pse është aty afër nuk shquan penalltinë, më pas jep të verdhë për simulim dhe në fund kthen vendimet e tij e jep 11-metërsh. E pafalshme.

MINUTA E 45-të +3’: Harkim në zonën e Skënderbeut, bardheblutë pretendojnë në fillim për një penallti pas mbajtjes së Rashicës ndaj Metës dhe më për një prekje topi me dorë në zone nga Vaskez, por Jorgji bën shenjë që loja të vazhdojë. Te Meta-Rashica vendim i drejtë, pasi të dy lojtarët mbajnë njëri-tjetrin. Te rasti i Vaskezit, ka prekje të topit me dorë, por mbrojtësi ka prekur më parë sferën me kokë ose të paktën kjo është pamja që u shfaq. Me pamjet që janë vendim i drejtë, ndonëse dyshimi ekziston.

MINUTA E 69-të: Kola pason mbrapa për Selmanin, i cili hutohet dhe thuajse lejon topin të shkonte në rrjetë. Portieri ndal në kohë topin para se të kalonte plotësisht vijën fatale të portës. Pamjet sërish jo shumë të qarta. Kuadri i parë të jep përshtypjen se është gol, ndërsa në pamjet e tjera nuk ka qartësi. Si gjyqtarë dhe VAR thonë jo gol. Rast shumë i dyshimtë.

MINUTA E 84-rt: Pas një harkimi në zonë, Rashica nuk ia del të gjuajë teksa pretendon se është tërhequr nga fanella nga Ismajli. Loja vazhdon dhe VAR konfirmon vendimin e fushës. VAR-i ka vlerësuar Rashicën në pozicion jashtë loje në atë moment. Vendim i drejtë i gjyqtarit.

MINUTA E 90-të: Krasniqi depërton në zonë dhe pas dy kontaktesh, në fillim me Metën dhe më pas me Gjumsin rrëzohet. Jorgji lë lojën të vazhdojë. Më pas VAR shqyrton pamjet dhe kryesori bën shenjë që loja të vazhdojë. Edhe pse VAR ka certifikuar gjyqtari, opinioni është që rasti është penallti. Vendim i gabuar e arbitrave. Mund të ishte penalltia e barazimit.

Sporti

Ernest Merdanaj fiton medaljen e artë në “Albania open G1”

Ernest Merdanaj fiton medaljen e artë në “Albania open G1” Taekwondo.

Merdanaj realizoi me sukses 4 ndeshje, me kundërshtare mjaft të fortë, të cilët janë aktualisht Kampion Europe.

Në këtë aktivitet Ernest Merdanaj mori plot 10 pikë olimpike, të cilat do ti vlejnë për t’u renditur më lart në kategorinë e tij.

Sporti

“Abissnet Superiore”/ Trajnerët e ekipeve Kombëtare të moshave përzgjedhin formacionin dhe trajnerin më të mirë të javës

Pas përfundimit të javës së 7-të të kampionatit “Abissnet Superiore” është përzgjedhur formacioni dhe trajneri më i mirë i javës. Trajnerët e ekipeve Kombëtare të moshave pas analizimit të performancës së ekipeve kanë vendosur për 11 lojtarët dhe trajnerin më të mirë.

Në portë është përzgjedhur portieri i AF Elbasanit, Razak Abalora. Mbrojtja është e përbërë nga Andi Hadroj i Partizanit, Bruno Telushi i AF Elbasanit, Marko Juric i Vllaznisë dhe Qëndrim Ismajli i Tiranës.

Në repartin e mesfushës janë përzgjedhur Klinti Qato i Vllaznisë, Ledio Beqja i Teutës dhe Arinaldo Rrapaj i Partizanit. Ndërsa në repartin e avancuar janë Esat Mala i Vllaznisë, Archange Bintsouka i Partizanit dhe Fatmir Prengaj i Tiranës, që realizoi dy gola në takimin ndaj Skënderbeut.

Trajneri më i mirë i javës së 7-të është përzgjedhur tekniku i Partizanit, Aleksandar Veselinovic, që mori një fitore shumë të rëndësishme në transfertë ndaj kampionëve në fuqi të Egnatias.

Sporti

SUPERLIGA/ Java e 8-të rikthehet shpejt. Ja 5 ndeshjet e kësaj jave dhe kur luan Skënderbeu!

Kategoria Superiore do të rikthehet ditën e premte, me Dinamo-Laçi që do të ngrejë siparin e javës së tetë. Kjo sfidë do të startojë në orën 19:00, ndërkohë që fundjava do të pasojë me 4 duelet e tjera.

Interesant është fakti se të gjitha duelet në këtë javë do të luhen në orën 19:00.

Ditën e shtunë luhen dy duelet Partizani-Bylis dhe Skënderbeu-Egnatia. Java do të mbyllet ditën e dielë me përballjet, Teuta-Tirana dhe Vllaznia-Elbasani.

Sporti

FSHV-ja njofton: Volejbolli dhe sporti shqiptar në zi. Ndahet nga jeta “Nderi i Kombit” , Vangjel KOJA

Volejbolli dhe sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta në moshën 91 vjeçare “Mjeshtri i Meritur i Sportit” dhe “Nderi i Kombit” , Vangjel KOJA.

Vangjel Koja lindi në Tiranë në vitin 1933 më 19 prill. Xhela, ashtu siç e njihnin të gjithë ishte një legjendë e gjallë e historisë sportive të volejbollit.

Karriera e tij nisi si atlet më pas si basketbollist, volejbollist dhe duke përfunduar më pas si trajner i skuadrës së famshme, Dinamo në volejboll për meshkuj, duke qenë jo vetëm fitues titujsh kampion, por duke lënë gjurmë të pashlyeshme në përfaqësimet evropiane.

Vangjel Koja e kishte nisur sportin në vitin 1947, kur në moshën 14 vjeçare ishte shpallur kampion me të rinjtë e ekipit të Tiranës në katër gara: hedhje shtize, kërcim së gjati dhe në vrapimet në distancat 800 e 400 metra.

“E kam filluar me atletikën, 400m, 800m, kërcim së gjati, trehapësh. Kam marrë pjesë pesëgarësh. Për trajnerin isha si ajo lotaria, kur i duhej fitorja në kampionatin e atletikës, apo kërcim së gjati, më fuste mua. Gara ime personale ka qenë kërcim së gjati”, – tregonte Xhela.

Në vitin 1956, një direktivë e ardhur nga lart, i detyroi sportistët që të specializoheshin në një lloj sporti. Vangjeli zgjodhi volejbollin. Dhe bëri zgjedhjen e duhur. Fitoi tituj pa fund, u shndërrua në një idhull për volejbollistët e djeshëm dhe të sotëm. Koja u nderua me titullin “Mjeshtër i Madh”, titull i dhënë nga Presidenti i vendit në dhjetor 2003 dhe laureuar gjithashtu me tre urdhra “Naim Frashëri” të kategorive 1,2 dhe 3, ai mbante edhe titullin “Mësues i Popullit”.

Në kohën që ai ishte drejtues i Dinamos, ekipi ka fituar 17 kupa republike dhe 23 tituj kampionësh, nga viti 1965 deri në vitin 1990, u nderua nga televizioni “TeleSport” dhe gazeta “Sport Plus” me çmimin prestigjioz “Medalja e meritës, për rezultate të shkëlqyera në sport”.

Në vitin 2024, Vangjel Koja u nderua nga Presidenti i Federatës Shqiptare të Volejbollit, Z. Erlind Pëllumbi me titullin ” Nderi i Volejbollit Shqiptar”.

Federata Shqiptare e Volejbollit i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjarëve, të afërmve dhe miqve të të ndjerit.